Eutelsat і Airbus представили нададаптивний супутник
Eutelsat і Airbus представили концепцію супутника нового покоління Quantum. Можливості цього космічного апарату по зміні конфігурації ретрансляційного комплексу, системи формування променів і системи енергоживлення повинні, за задумом творців, вивести супутникові послуги на якісно новий рівень.
Причиною розробки Quantum стала існуюча ситуація, коли традиційний геостаціонарний супутник зв'язку створюється з мінімальним терміном існування 15 років. Від так, враховуючи термін проектування і виготовлення, оператор має передбачити його конфігурацію на 18 років. В умовах сучасної динаміки ринку ця ситуація ставить операторів в надто важке становище.
Вже достатньо давно оператори находять вихід в створенні з гнучкою конфігурацією - в основному з променями, які можна змінювати. Це, вважає Eutelsat, недостатньо. концепція Quantum пропонує на порядок більшу, ніж існувало раніше на будь-якому з супутників, систему формування променів і системи енергоживлення. Оператору це перш за все надасть можливість найбільш ефективно використовувати супутниковий ресурс, що є в наявності, вважають в Eutelsat
Будь-яка переконфігурація - що зони покриття, що розподілення ємкості по променях, що форма і кількість самих променів - буде виконуватись в реальному часі. Це дозволить оператору розподіляти ємкість в залежності від добової завантаженості в різних годинних поясах, зменшуючи пропускну здатність вночі та збільшуючи в години пікових навантажень.
Формування променів і їх характеристик (пропускної здатності та потужності) буде виконуватись не лише слідом за вимогами локальних ринків, але навіть слідом за пересуванням користувачів. Наприклад, відслідковуючи пересування повітряних і морських суден.
Eutelsat і Airbus планують розробити спеціальне програмне забезпечення, за допомогою якого будь-яких користувач зможе керувати виділеним йому ресурсом.
Нададаптивний Quantum дозволить, вважають в Eutelsat, за допомогою одного космічного апарату ефективно обслуговувати всю видиму ділянку Землі - біля третини земної поверхні.
В січні минулого року на зустрічі з журналістами генеральний директор ФДУП «Космічний зв'язок» Юрій Прохоров відзначив, що на його думку проект Quantum дуже дорогий для країни, яка «встала з колін» (РФ), і очолювана ним компанія не готова ризикувати такими великими грошима та інвестувати в створення подібного космічного апарату.